След 115 години княз Фердинанд отново слезе на гара „Трапезица”
Както преди 115 години, княз Фердинанд отново слезе на гара „Трапезица” в старата столица, за да обяви независимостта на България.
Историческата драматизация по сценарий на актьора Иван Митев върна стотиците търновци и гости на старата столица във времето назад, за да съпреживеят отново вълнуващите събития.
Атрактивната възстановка по посрещането на княза е част от богатата програма на националните чествания на Деня на Независимостта във Велико Търново. В събитията участваха членове на великотърновския клуб „Традиция” и актьорите: княз Фердинанд – Милен Иванов, секретарят му – Виктор Терзийски, посланикът на Франция – Кирил Милушев, министър-председателят Александър Малинов – Иван Митев, кметът на Търново Иван Вителов – Иван Евстатиев, началникът на гарата – Стефан Методиев, председателят на Народното събрание Христо Славейков – Детелин Кандев, фотографът – Боян Фърцов.
На 16 септември 1908 г. се взема решение да се обяви Независимостта на България. Телеграфирано е на княз Фердинанд да се завърне от чужбина. На 21 септември пристига в Русе и на другия ден, на 22 септември царският влак, заедно с членове на правителството поема към Търново. Прави почивка на гара Две могили и там, на коляно, министър-председателят Малинов написва Манифестът за обявяване на Независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите. Но, това е предисторията.
На гара “Трапезица” в съботния ден ретро влакът „Корона експрес”, теглен от автентичен парен локомотив, пристигна в 9,30 часа.
От него слезе князът и министър-председателят Малинов, които бяха посрещнати от войници от 18-ти Етърски полк, кмета на града и под бурните радостни възгласи на търновци. Отново бе прочетен Манифестът, а Фердинанд великодушно прие титлата „цар”. Историческото събитие бе увековечено на снимка. След обявяването на Независимостта заваляха поздравителни телеграми от руския император, английския крал и др. височайши особи.
В края на драматизацията цар Фердинанд си тръгна обсипан с цветя с файтон, теглен от арбанашки коне, а ретро влакът продължи към Трявна.
Заслуга за възстановката имат още Община Велико Търново, Регионалният исторически музей и „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД.
Източник: www.borbabg.com