Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
НовиниСвят

Пазарите приключиха след една от най-дивите седмици в историята

Райън Дезембър и Сам Голдфарб

Най-голямото еднодневно рали от финансовата криза насам. Най-нестабилният участък след срива на Covid. Разпродажба на облигации, която доведе до скок на доходността. Рязък спад в долара. И разтърси инвеститорите, които доведоха златото до нови рекорди.

И все пак една от най-бурните седмици от години за финансовите пазари завърши с повишение и на трите основни щатски индекса с 5% или повече.

За Уолстрийт това беше тежко бягане. Трейдърите описаха сцени на напрежение, където бързите скокове и спадове затрудняваха определянето на цените на различни инвестиции. А чистата жестокост на ходовете остави мнозина изтощени и подготвени за още неприятности.

След като Dow Jones Industrial Average приключи в петък с печалба от над 600 пункта, Джед Елербрук, портфолио мениджър в Argent Capital Management в Сейнт Луис, каза, че спадът по-рано тази седмица и последно е накарал клиенти да се обадят, за да попитат дали да купят още акции или не. Междувременно той се притеснява да гледа как отделните инвеститори наливат повече пари от обикновено в големи фондове за акции.

Такива инвеститори може да очакват сценарий като срива на Covid през 2020 г., който беше краткотраен и доведе до епично рали. Те може да са забравили как акциите паднаха с повече от 50% при срива през 2008 г. и им отне години, за да възстановят загубите, каза Елербрук.

\\\”Това ме кара да чувствам, че този спад вероятно има още какво да се направи\\\”, каза той.

S&P 500 се повиши с 1,8% в петък, за да завърши седмицата с 5,7%. Технологичният Nasdaq Composite се повиши с 2,1%, за седмична печалба от 7,3%. Синият чип Dow добави 1,6% в петък, за да повиши седмичното си повишение до 5%.

И трите индекса остават под това, което се търгуваха, когато президентът Тръмп стартира тарифния си блиц миналата седмица от Розовата градина на Белия дом. И тримата са надолу през годината.

Волатилността започна миналата седмица, след като Тръмп шокира инвеститори, икономисти, бизнес лидери и търговски партньори с порой от мита, които бяха много по-стръмни, отколкото някой очакваше. Последва четиридневна разпродажба, но беше сряда, когато дивото пътуване достигна своя връх.

Рязкото покачване на доходността на държавните облигации тревожи инвеститорите преди отварянето на камбаната в сряда, когато Тръмп заяви в социалните медии, че това е \\\”страхотно време за покупка\\\”. До края на деня американските акции организираха историческо рали, след като друг онлайн пост от президента обяви 90-дневна пауза на някои мита и сигнализира за готовност за преговори за търговията.

Резултатът беше толкова екстремен скок, че инвеститорите казаха, че той повтаря предишни инциденти, при които акциите рязко се покачваха по време на стрес, само за да паднат до по-големи загуби.

Nasdaq спечели повече от 12% в сряда за най-голямото си покачване от януари 2001 г. насам, по време на краткотраен отскок в спада на dot.com. S&P 500 добави 9.5% за най-добрия си ден от октомври 2008 г. насам. Покачването на Dow от 7,9% в сряда беше най-голямата му дневна печалба в процентно изражение от март 2020 г., когато търговците наддаваха акции преди срива през април.

Голяма част от печалбите в сряда бяха обърнати в четвъртък, тъй като Тръмп допълнително ескалира икономическия конфликт с Китай и на Уолстрийт стана ясно, че търговската война далеч не е приключила.

Петък също започна с низходяща нотка, след като внимателно наблюдаваният измерител на потребителските настроения на Мичиганския университет се срина от миналия месец, за да регистрира едно от най-слабите показания за последното десетилетие поради опасенията за търговията, заетостта и инфлацията.

Но спадът не продължи дълго. Солидните печалби за първото тримесечие на някои от най-големите финансови фирми в страната, включително Morgan StanleyJPMorgan Chase и BlackRock, предложиха попътен вятър, въпреки че техните ръководители предупредиха, че търговските ограничения на Тръмп излагат икономиката на риск.

Акциите на JPMorgan поскъпнаха с 4%. BlackRock и Morgan Stanley спечелиха съответно 2,3% и 1,4%.

Нарастващата доходност на облигациите накара инвеститорите да се притесняват от огромния дефицит на федералния бюджет на страната, зависимостта й от чуждестранно финансиране и нарастващата зависимост от хедж фондове, които купиха американски държавни облигации с големи суми дълг. Всички тези предизвикателства допринесоха за агресивна разпродажба на държавните облигации, която само леко се забави след изявлението на Тръмп.

Доходността на 10-годишните държавни облигации, ключова отправна точка за разходите по заемите в цялата икономика, отбеляза най-големия си едноседмичен скок от ноември 2001 г. насам – покачвайки се с половин процентен пункт до малко под 4,5%. Доходността на 30-годишните облигации отбеляза най-рязкото си седмично покачване от април 1987 г., завършвайки в петък на 4.873%.

Гледката на рязкото падане на цените на акциите и облигациите в унисон изнерви много инвеститори, пораждайки опасения от потенциален срив в нормалното функциониране на съкровищните облигации, които обикновено са убежище на турбулентните пазари.

С падането на цените на съкровищните облигации се сринаха и стойността на долара, като трейдърите предпочитаха други валути като еврото. Чуждестранните централни банки държат долари отчасти защото обичат да инвестират в държавни облигации, които обикновено са по-лесни за покупка и продажба от облигациите, емитирани от други правителства.

\\\”Ценовото действие изглеждаше почти невъзможно\\\”, каза Майкъл Лорицио, търговец на държавни облигации в Manulife Investment Management. \\\”Изглеждаше, че има нещо, което ми липсва.\\\”

Много инвеститори търсят убежище вместо това в златото. Фючърсите поскъпнаха с 2,1%, за да се установят на нов исторически връх от 3 222,20 долара за тройунция, повишавайки акциите на миньорите. Freeport-McMoRan добави 6.4%. Newmont се покачи със 7,9% в петък за седмична печалба от 24%.

Цените на петрола, медта и други суровини също се повишиха в петък, въпреки че напоследък са толкова волатилни, колкото и запасите. Референтните фючърси на американския петрол добавиха 1,43 долара за барел в петък, за да се установят на 61,50 долара. Това е спад от 0,8% за седмицата, но с 14% по-ниско този месец.

Толкова ниски цени застрашават способността на местната петролна индустрия да пробива нови кладенци печелившо. Но спадът на суровия петрол, както и цените на дизела и бензина, накара големите потребители на горива, като риболовни флоти и фирми за камиони, да побързат да ограничат цените си с фючърсни сделки, каза Чарли Макнамара, ръководител на отдела за суровини в U.S. Bank.

\\\”Хората заключват тези цени\\\”, каза той. \\\”Те се опитват просто да вървят със сигурност над хаоса.\\\”

WSJ

Подобни публикации

Back to top button