Нова книга на Евгени Коев представя още доказателства за победата на Кан Крум над византийците преди 1212 години. На 26 юли 811 година се разиграва една от най-грандиозните битки от Средновековието, при която водените от Кан Крум воини разгромяват напълно византийската армия, а самият император Никифор I е посечен. По ред причини за тази колосална победа се твърди, че се е състояла във Върбишкия проход в Източна Стара планина, но и до днес няма категорични свидетелства за мястото на величавата българска победа.
Великотърновският учител, спелеолог и изследовател на българската история и география Евгени Коев издаде своя книга, в която чрез допълнителни свидетелства според него се потвърждава информацията от „История славянобългарская“ на Паисий Хилендарски, че победата на Кан Крум се е състояла при днешното село Сломер, северно от Павликени.
Новоиздадената книга е със заглавие „Кан Крум и Кан Омортаг – владетелите на Търнов“ и представя още интригуващи и по нов начин поднесени данни за връзката на великите владетели от Първото българско царство с историята на Търново.
За първи път се изнася аргументирано и с нужната логическа взаимосвързаност кои са старият дом и новият дом на Кан Омуртаг, споменати в известния търновски надпис от средновековния храм „Св. 40 мъченици“; защо в черквата има колона от времето на Кан Крум; защо е изписан надписът от времето на Цар Йоан Асен II и поради каква причина точно на хълма Царевец е открит изключително редкият и уникален златен медальон на Кан Омуртаг. И още читателят ще разбере защо и името на Кан Омуртаг е изписано Омортаг. Книгата, изградена върху няколко научни статии на автора и проведени допълнителни издирвания, дава интересна информация за не толкова позната част от миналото на Велико Търново.
Официалното представяне на интригуващата творба ще е през месец септември.
Източник: www.borbabg.com