
В разгръщащата се глобална търговска война Бразилия залага, че има някои отчетливи предимства.
Китайските купувачи вече се запасяват с бразилска соя, тъй като Пекин отвръща на митата на президента Тръмп с налози върху американските селскостопански производители. Бразилските доставчици на всичко – от памук до пилешко месо разчитат на по-голямото търсене в Китай. Бразилският бенчмарков борсов индекс се повиши с 9% тази година до затварянето във вторник, докато S&P 500 е надолу с 4,2% за същия период.
Подготовката отразява търговските отношения между Бразилия и Китай, които се разшириха значително през последните години. Богата на говеждо месо, желязна руда и петрол, Бразилия има суровини, от които се нуждае огромното население на Китай. Междувременно Китай разполага с капитал, от който най-голямата икономика в Латинска Америка се нуждае, за да изгради така необходимата инфраструктура.
В същото време Бразилия вижда възможности за увеличаване на износа за САЩ и за други страни, които са засегнати от митата на Тръмп, които администрацията му планира да разшири за редица търговски партньори в сряда.
Бразилия е най-големият производител на обувки извън Азия и нейната търговска асоциация се надява, че страната ще може да изпраща повече обувки в САЩ вместо китайски продукти, което ще бъде тласък за страна, която се опитва да продава повече стоки с добавена стойност.
Бразилия може да получи допълнителни мита от САЩ в сряда, когато се очаква Тръмп да наложи нови мита върху голяма част от американския внос. Но Китай вероятно ще се сблъска с по-високи мита, което ще даде на бразилските продукти относително предимство. И въпреки че Тръмп отбеляза високите мита на Бразилия, САЩ отдавна имат търговски излишък със страната, което според икономистите може да помогне за нейната изолация.
Андре Перфейто, главен икономист в базираната в Сао Пауло консултантска фирма APCE, отдаде скорошната сила на бразилската валута на оптимизма за световната търговия. \\\”Тръмп пренарежда търговията и това отваря възможности\\\”, каза Перфейто.
Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва миналата седмица посети Япония, където се споразумя с премиера Шигеру Ишиба за мерки за отваряне на страната за внос на бразилско говеждо месо. В момента Япония внася около 40% от говеждото си месо от САЩ съгласно споразумение от 2019 г., сделка, която според анализатори сега може да бъде под въпрос, след като Тръмп обяви мита върху глобалния внос на автомобили.
\\\”Тръмп не е световният шериф – той е само президент на Съединените щати\\\”, каза да Силва по време на посещението. \\\”Трябва да преодолеем протекционизма и да гарантираме, че свободната търговия може да расте.\\\”
САЩ все още са най-големият чуждестранен инвеститор в Бразилия, която остава основен съюзник извън Организацията на Северноатлантическия договор. Бразилия, основен износител на стомана за САЩ, вече е засегната от широките мита на Тръмп върху чуждестранната стомана и алуминий. В момента Бразилия води преговори с администрацията на Тръмп за намаляване на въздействието на таксите върху производителите на стомана.
Все пак инвеститорите и бизнесмените се надяват на повторение на първия мандат на Тръмп, когато Бразилия пожъна много от ползите от напрежението в световната търговия, до голяма степен чрез увеличеното търсене в Китай. По това време Китай купуваше повече соя, зърно и говеждо месо от Латинска Америка в отговор на търговските мерки на САЩ. Американските фермери са загубили почти 26 милиарда долара от износ на селскостопански продукти през 2018 и 2019 г., според Министерството на земеделието.
\\\”Това търговско напрежение вероятно ще накара Китай да купува повече зърно и протеини от Бразилия, намалявайки търсенето в САЩ и увеличавайки износа на соя, говеждо и пилешко месо от Бразилия за Китай\\\”, каза Плинио Настари, ръководител на Datagro, бразилска селскостопанска консултантска фирма.
Откакто изпревари САЩ като най-големия търговски партньор на Бразилия през 2009 г., Китай инвестира повече от 70 милиарда долара в латиноамериканската страна, ухажвайки както бизнес лидери, така и политици. Китайските компании контролират около 10% от доставките на електроенергия в Бразилия, построили са много от нейните пристанища и пътища и строят стотици мили железопътни линии. Автомобилите, произведени в Китай, вече са повсеместни в Сао Пауло, финансовия център на Бразилия.
Да Силва превърна китайските отношения в приоритет, като беше домакин на китайския лидер Си Дзинпин през ноември. През 2023 г. да Силва посети Пекин, където военен оркестър изпълни песен на роден в Рио музикант, довеждайки някои от бразилската делегация до сълзи.
Още преди Тръмп да встъпи в длъжност през януари, китайските преработватели започнаха да се запасяват с бразилска соя, купувайки почти цялото зърно, от което се нуждаеха за първото тримесечие от Бразилия – в сравнение с около 54% от латиноамериканската страна през първото тримесечие на 2024 г.
Цените също се покачват. Премията за соята в бразилските пристанища – допълнителната сума, която купувачите са готови да платят над референтната цена – се повиши с около 70% миналия месец през седмицата след обявяването на 10% мито върху американската соя. Премията достигна 85 цента за бушел за доставка през март, най-високото ниво от три години, според изследователския център Cepea към университета в Сао Пауло.
Бразилският износ на пилешко месо и яйца вече е нараснал съответно с 9% и 20% тази година в сравнение със същия период на миналата година, според Рикардо Сантин, ръководител на Бразилската асоциация по животински протеини. Бразилия избегна епидемията от птичи грип, която наруши световната търговия с птиче месо, засилвайки привлекателността й към Китай като алтернатива на САЩ, след като Пекин наложи 15% мито върху американското пиле, каза Сантин.
По-дълбоките търговски връзки между Бразилия и Китай имат стратегически последици за Вашингтон. Американски служители заявиха, че виждат икономическа и военна заплаха в дълбокото присъствие на Китай в Латинска Америка, особено в проекти, които биха могли да имат военна употреба, като дълбоководно пристанище, завършено миналата година в Перу, и станция за сателитно проследяване в Аржентина.
Бразилия наскоро се фокусира върху разширяването на ограничената си железопътна мрежа, за да намали разходите и да се справи с инфлацията на храните. В първия си проект в страната държавната компания China Railway изгражда част от така наречената железопътна линия Fiol, която свързва централния селскостопански пояс на Бразилия с пристанищата в източна и северна Бразилия.
\\\”Китай има както международен опит, така и капацитет да инвестира\\\”, каза в интервю бразилският министър на транспорта Ренан Фильо.
В същото време някои бразилски фирми гледат повече към американския пазар в разгара на търговските сътресения.
Китай е основен износител на обувки за американския пазар, но митата върху китайския внос могат да намалят тази търговия. Бразилските производители виждат възможност за индустрия, която се възползва от изобилното предлагане на кожа, благодарение на силната си местна селскостопанска индустрия.
\\\”Ако няма значителни мита върху бразилските продукти, виждаме възможност за растеж на износа за САЩ, които вече са основната ни дестинация\\\”, каза Харолдо Ферейра, ръководител на Abicalçados, групата за обувна индустрия в страната.