
За пети пореден сезон продължават разкопките в източния сектор на средновековната крепост „Трапезица“.
Ръководител на проучванията на обекта е доц. Мирко Робов от великотърновския филиал на Националния археологически институт при БАН. Разкопките са обезпечени с финансиране от 54 000 лева, осигурени като допълнителни средства от Министерството на културата.
„Това е и причината те да започнат едва в началото на октомври, когато приключиха проучванията на южния сектор с осигурено финансиране. Така разкопките се очертават на щафетен принцип“, шегуват се проучвателите.
През настоящия сезон те са в секторите южно от църква N 4, а също и източно от нея.
„В отминалите четири сезона тук бе разкрит голям представителен затворен комплекс с две крила, съответно от север и запад. Портата в югозападния ъгъл е внушително съоръжение. Проходът е бил със сводово покритие, носено от три аркови пояса. Стените са с пластично членение от пиластри и едностъпални аркирани ниши. Портата отвежда към обширен двор западно и северно от църковната постройка. Към запад самостоятелна алея е свързвала комплекса с основната улица на крепостта между нейните северна и южна порти.
Плановата характеристика на комплекса, която в известна степен наподобява манастир, го определя най-вероятно като резиденция на високопоставено лице от църковната йерархия в столично Търново. Свидетелство за това е не само представителното оформление на помещенията в комплекса, но и откритата в близост уникална находка – костен завършек на архиерейски жезъл“, обяснява доц. Мирко Робов.
Археологът уточнява, че изграждането на ансамбъла се отнася към 40-те години на XIII век.
През втората половина на същото столетие е издигната портата, а дворното пространство е разширено към юг.
„По много интересен начин в оформлението на комплекса и неговата среда е включена природната даденост в сектора. Тук скалата е в три нива, като на най-високата обширна тераса е самият комплекс“, посочва доц. Робов.
Той допълва, че върху по-ниска скална тераса от юг е издигнат ограден зид. Под него следва трето, по-ниско ниво на същата скала. Така църква N 4 (кръстокуполна и богато украсена, с добавени две странични галерии от юг и запад) е въздействала като архитектурен акцент не само в този участък на Трапезица, но е била видима и от основната столична крепост – „Царевец“.
Комплексът е просъществувал до падането на Търново в края на XIV век, когато е бил напълно изоставен.
Източник: www.borbabg.com