Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
НовиниПолитикаСвят

«Нормализацията» на Израел остава на заден план, след като Тръмп обяви сделки със Саудитска Арабия

Али Харб

Вашингтон– Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че изграждането на официални отношения между Саудитска Арабия и Израел би било \\\”мечта\\\”, но иска кралството да го направи в \\\”свободното си време\\\”.

Белият дом във вторник направи публично достояние вълна от икономически и отбранителни пактове със Саудитска Арабия, включващи стотици милиарди долари, но каквото и да е споменаване на Израел очевидно липсваше в съобщенията.

Така нареченият стремеж към \\\”нормализация\\\” между Саудитска Арабия и Израел доминира подхода на неговия предшественик Джо Байдън към региона, но настоящият президент на САЩ измества фокуса другаде, казват анализатори.

\\\”Администрацията на Тръмп даде ясно да се разбере, че е готова да продължи напред по ключови споразумения със Саудитска Арабия без предишното условие за нормализиране на Саудитска Арабия и Израел\\\”, каза Анна Джейкъбс, сътрудник в Института за арабските държави от Персийския залив, мозъчен тръст.

\\\”Това вероятно отразява нарастващото разочарование в администрацията на Тръмп от израелските военни действия в региона, особено в Газа.\\\”

«Времето не е подходящо»

Кристиан Коутс Улрихсен, сътрудник за Близкия изток в института \\\”Бейкър\\\”, също каза, че Тръмп е осъзнал, че с продължаващата война в Газа и отказа на Израел да преговаря за създаването на палестинска държава, \\\”времето не е подходящо\\\” за пакт между Саудитска Арабия и Израел, въпреки акцента на Байдън върху посредничеството за сделка.

\\\”Мисля, че Белият дом най-накрая призна, че споразумението за нормализиране в момента не е възможно\\\”, каза Коутс Улрихсен пред \\\”Ал Джазира\\\”.

По време на първия си мандат Тръмп успя да посредничи за Авраамовите споразумения между Израел и няколко арабски страни, включително Обединените арабски емирства, които установиха официални отношения със съюзника на САЩ независимо от палестинския въпрос.

Споразуменията обаче не успяха да разрешат израелско-палестинския конфликт, както се вижда от избухването на войната в Газа през октомври 2023 г.

Но още преди началото на войната Израел засилваше военните си нападения срещу палестинците и разширяваше незаконните селища в окупирания Западен бряг, което допълнително помрачаваше перспективите за двудържавно решение на конфликта.

Въпреки очевидните недостатъци на споразуменията, Байдън превърна добавянето на Саудитска Арабия към Авраамовите споразумения във фокусна точка на програмата си за Близкия изток, а американски служители заявиха, че са работили за осигуряване на сделка до последните дни на администрацията, дори когато войната в Газа бушуваше.

Байдън многократно е твърдял, без доказателства, че Хамас е започнал атаката си срещу Израел на 7 октомври през 2023 г., за да осуети споразумението между саудитците и израелците.

И все пак, ден преди да напусне поста си, Байдън се похвали, че политиката му в Близкия изток създава възможност за \\\”бъдещето на нормализиране и интеграция на Израел с всички негови арабски съседи, включително Саудитска Арабия\\\”.

«Извън масата»

Американски служители и медийни съобщения казаха, че сделката на Байдън, която никога не се осъществи, би довела до пакт за сигурност между Рияд и Вашингтон и би предоставила американска помощ на Саудитска Арабия за създаване на гражданска ядрена програма в замяна на нормализиране на отношенията с Израел.

Основен препъникамък в този натиск беше широко заявената подкрепа на Саудитска Арабия за Арабската мирна инициатива от 2002 г., която обуславя признаването на Израел със създаването на жизнеспособна палестинска държава.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху категорично отхвърли рамката \\\”земя за мир\\\”, като вместо това настоява за сделки с арабските страни, които заобикалят палестинците.

\\\”Това израелско правителство дори няма да подкрепи идеята за двудържавно решение, което прави доста невъзможно за Саудитска Арабия сериозно да обмисли нормализацията\\\”, каза Джейкъбс от Института за арабските държави от Персийския залив.

\\\”Администрацията на Тръмп изглежда е разбрала, че това е изключено, поне засега.\\\”

В Рияд Тръмп обяви споразумение за задълбочаване на сътрудничеството със Саудитска Арабия в областта на сигурността.

Сделката на стойност 142 милиарда долара ще предостави на Саудитска Арабия \\\”най-съвременно военно оборудване и услуги\\\” от американски фирми, съобщи Белият дом.

Той също така включва \\\”обширно обучение и подкрепа за изграждане на капацитета на саудитските въоръжени сили, включително подобряване на саудитските военни академии и военномедицинските служби\\\”, добави той.

Въпреки че споразуменията за оръжия и обучение не отговарят на подобен на НАТО пакт за взаимна отбрана, който може да е включен като част от споразумението с Израел, те отхапват от подкрепяните от САЩ моркови, предложени на кралството за нормализиране, казват експерти.

\\\”Днешните съобщения допълнително задълбочават връзките между саудитските и американските интереси в областта на сигурността и отбраната\\\”, каза Коутс Улрихсен.

Разрив между САЩ и Израел?

Посещението на Тръмп в региона идва, след като Израел обеща не само да продължи, но и да разшири опустошителната си война в Газа, която уби повече от 52 900 палестинци, според здравните власти.

Халед Елгинди, гостуващ учен в Джорджтаунския университет, отбеляза, че Рияд описва израелските зверства в Газа като \\\”геноцид\\\”.

\\\”Саудитците не пестят думите си; те не се сдържат\\\”, каза Елгинди пред Ал Джазира. \\\”Сега те не могат да се придвижат към нормализиране на отношенията с Израел, след като обвиниха Израел в геноцид. Това би било просто нелепо.\\\”

След пътуването си до Саудитска Арабия Тръмп ще се отправи към Катар и Обединените арабски емирства като част от първите планирани чуждестранни пътувания по време на президентството си, след като присъства на погребението на папа Франциск миналия месец. Израел не е в маршрута.

За Коутс Улрихсен и други очевидното пренебрежение на Тръмп към Израел отразява безпокойството в американско-израелския съюз.

\\\”Това може да е сигнал, че Белият дом вижда много по-голяма стойност в задълбочаването на търговските и стратегическите отношения със страните от Персийския залив в момента, като се има предвид, че Израел остава затънал в конфликт\\\”, каза Коутс Улриксен пред Ал Джазира.

Израел е изключен

Напрежението между администрацията на Тръмп и правителството на Нетаняху стана по-очевидно през последните седмици въпреки военната и дипломатическата подкрепа на САЩ за Израел.

Тръмп потвърди разговорите с Иран за ядрената му програма по време на посещението на Нетаняху в Белия дом, въпреки противопоставянето на израелския лидер на преговорите с Техеран.

Миналата седмица президентът на САЩ обяви и прекратяване на огъня с хутите. Сделката не изисква прекратяване на атаките на йеменската групировка срещу Израел.

Докато Тръмп говори в Рияд във вторник, хутите изстреляха още една ракета срещу Израел – част от кампания, която според тях има за цел да окаже натиск за прекратяване на войната в Газа.

Администрацията на Тръмп също така работи с посредници в Катар и Египет, за да осигури освобождаването на американския гражданин Едан Александър, който е служил в израелската армия и е бил заловен от Хамас по време на атаката срещу Израел на 7 октомври. Според съобщения в израелските медии Израел е бил изключен от тези преговори.

Различни визии

Елгинди от Джорджтаунския университет каза, че очевидното напрежение е нещо повече от \\\”неравност по пътя\\\”, но въздействието му върху американско-израелските отношения все още предстои да се види.

\\\”Тръмп дава ясно да се разбере с думи и дела, че интересите на САЩ и Израел не са едно и също\\\”, каза той. \\\”И това е много важно, защото Байдън не го направи.\\\”

Засега Тръмп остава ангажиран с американската военна помощ за Израел, въпреки че засилва бомбардировките и кампанията си за глад в Газа.

А президентът на САЩ продължи с репресиите си срещу критиците на Израел у дома, особено в университетските кампуси.

Все пак експерти казват, че като пропуска Израел по време на пътуването си в Близкия изток и премахва приоритетите на нормализацията, Тръмп продължава напред в преследването на собствената си визия за региона.

Във вторник Тръмп похвали лидерите от Персийския залив, които според него изграждат Близък изток, \\\”където хора от различни нации, религии и вероизповедания строят градове заедно, а не се бомбардират взаимно\\\”.

Това бъдеще изглежда е в противоречие с това, което Израел изглежда търси: утвърждаване на хегемония в региона с дългосрочни бомбардировки, включително в Газа, Ливан, Сирия и Йемен.

\\\”Изпраща се много силен сигнал, че стабилен, проспериращ Близък изток, представен според администрацията от страните от Персийския залив, е много по-желан резултат, отколкото може би израелският възглед за Близкия изток в момента, който е привидно ескалиращ вечен конфликт\\\”, каза Коутс Улрихсен.

Al Jazeera

Подобни публикации

Back to top button